poniedziałek, 20 października 2014

PAŹDZIERNIKOWY PLON

Gdy przychodzą pierwsze chłody, zaczynamy mieć ochotę na trochę cięższe desery. Piekarnik wraca do łask po zasłużonym urlopie, a słodkości na ciepło biją na głowę te schłodzone. Jednak jest jeden jedyny deser, który mogłabym z P. jeść o każdej porze dnia, nie tylko w godzinach poobiednich. Pudding ryżowy to takie cudo, którym lubimy się zajadać w niedzielne poranki, delektować po popołudniowym spacerze czy podjadać na późną kolację. Kremowy sos, który oblepia każde pojedyncze ziarenko ryżu, powoduje, że danie nabiera niebiańskiego smaku. A jeśli dodamy do tego jakiś owocowy mus, poziom satysfakcji wybiega ponad skalę.
Już raz przedstawiałam tu pudding ryżowy, jednak wtedy była to lekka wiosenna truskawkowo-rabarbarowa wersja. Dziś proponuję jesienne wydanie z gruszkami w tle. Do tego nie jest to taki zwykły pudding, ponieważ ryż, którego użyłam tym razem, to odmiana Arborio, w związku z czym pudding przekształcił się w słodkie risotto.

When the first ground frosts come, we begin to have a craving for a little bit heavier desserts. There is one and only dessert that P. and I could eat anytime of the daynot only in the after-dinner hours.Rice pudding is like a miraclewhich we like to have on Sunday morningsgrab for a late dinner and enjoy it after the afternoon walkingCreamy sauce that sticks to every single grain of ricemakes that we feel like in heavenAnd if we add some fruit mousse, satisfaction goes beyond the scale.
I presented here once a rice pudding, but then it was a light strawberry-rhubarb spring version.Today I suggest more autumn edition of pears in the background. For this it is not a plain pudding, because ricewhich I used to this dish, is an Arborio kind, thereforepudding turned into the sweet risotto.

RISOTTO KREMOWO-CYNAMONOWE Z MUSEM GRUSZKOWYM:
1 szkl. ryżu Arborio
pół litra tłustego mleka
10 łyżek cukru
2 duże gruszki

Mleko wlać do garnka, dodać cukier, wsypać ryż i zacząć gotowanie. Gotować na małym ogniu,aż ryż wchłonie mleko. Gdyby okazało się, że ryż wciąż jest za twardy, dodać więcej mleka.
Gruszki obrać, pokroić na większe kawałki i wrzucić do garnka z niewielką ilością wody. Gotować aż zmiękną, odsączyć i rozgnieść na puree.

CREAMY-CINNAMON RISOTTO WITH PEAR MOUSSE:
1 cup of Arborio rise
a half liter of fat milk
10 tablespoons of sugar
2 big pears

Pour the milk with the sugar to the saucepan, add rise and start to cook. Cook in low heat until rise will absorbe the liquid. After that, if rise is too hard, add more milk.
Cut the pears into the pieces and put into the pot with a little bit of water. Cook until their soft. Drain fruit and make puree from them.

Kodaline "All I want":


Paulina.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam ryż, kocham gruszki, połączenie więc dla mnie idealne:) Spróbuję na pewno!

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę polecam, chociażby sam pudding ze swoim kremowym sosem :)

    OdpowiedzUsuń