Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciążowe jedzenie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciążowe jedzenie. Pokaż wszystkie posty

środa, 9 listopada 2016

BLACKBERRY CHESECAKE WITH GREEK YOGHURT

Przy takiej ponurej pogodzie i przy ciągłym niewyspaniu, postanowiłam rozpieścić siebie i P. Padło na jeżynowy sernik. Ten przepis jest trochę kontrowersyjny, bo z jednej strony to istna rozpusta w postaci ciasta, ale z drugiej strony jest to taki trochę odchudzony sernik, więc wszystko powinno być wybaczone. Prawda jest jednak taka, że od wielu lat używam tego przepisu i to wcale nie dlatego, że mam wyrzuty sumienia, gdy jem coś bardziej kalorycznego, ale dlatego, że twaróg nam nie służy (straszne bóle żołądka), z którego robione są zazwyczaj serniki, więc robię je po prostu na jogurcie greckim. I powiem Wam, że jest to przepis idealny - smakuje identycznie (ten kto nie wiem, zawsze jest zaskoczony,  że nie ma tu twarogu), a jest lżejszy i wilgotny. Czyli taki, jaki powinien być każdy sernik :)
JEŻYNOWY SERNIK NA JOGURCIE GRECKIM:
800 ml jogurty greckiego
125 ml śmietany 30%
3/4 szkl. cukru pudru lub innego słodzika
4 jajka
8 łyżek mąki - ja akurat używam pszennej
garść jeżyn + kilka do dekoracji
cukier puder do posypania


Produkty, oprócz jeżyn, wymieszać mikserem - jakoś ja to zawsze robię tak, że wrzucam wszystko do miski i miksuję. Masa wyjdzie gładka, ale dość płynna. Jeżyny rozgnieść widelcem i wymieszać z masą. Przelać ciasto jogurtowe do okrągłej formy - u mnie to była tortownica o średnicy 20cm. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około godzinę.
Ciasto powinno stygnąć w piekarniku.


Paulina.

wtorek, 18 października 2016

SNACK TO GO - część 3

Dziś przedstawiam kolejny przepis z cyklu "przekąska na wynos". Być może wykorzystacie go lub zainspiruje was do stworzenia własnej przekąski do pracy, szkoły lub na spacer z dzieckiem. To jeden z tych przepisów, który zawiera w sobie dużo składników, bo robiłam generalny przegląd szafek w kuchni i miałam na wykończeniu trochę produktów. Jak wspominałam kilka postów wcześniej, takie batoniki nadają się idealnie do wykorzystania resztek z kuchennych zapasów.

BATONY QUINOA:
pół szkl. prażonych na suchej patelni pestek słonecznika
pół szkl. prażonego na suchej patelni siemienia lnianego
pół szkl. prażonych na suchej patelni wiórków kokosowych
pół szkl. przepłukanej komosy ryżowej
1/3 szkl. nasion chia
3 łyżki prażonych na suchej patelni pestek dyni

200 g suszonych fig
pół szkl. wody

Piekarnik nagrzać do 190 stopni.
Figi pokroić i zagotować wraz z wodą w małym rondelku. Gotować kilka minut, aż zmiękną, po czym zblendować je na mus.
Suche składniki wymieszać w misce, dodać do nich mus z fig i wymieszać dobrze, tak, aby składniki mokre oblepiły składniki suche. 
Masę przełożyć do jednorazowej formy keksowej i piec przez 20 minut w nagrzanym piekarniku.
Po przestygnięciu pokroić na grube prostokąty, po czym ułożyć batoniki na przykrytej papierem do pieczenia blaszce i wstawić na jeszcze 5 minut do nagrzanego piekarnika.
BATONY QUINOA:
a half cup of roasted on a dry pan sunflower seeds
a half cup of roasted on a dry pan flaxseed
a half cup of roasted on a dry pan coconut flakes
a half cup of rinsed quinoa
1/3 cup of Chia seeds
3 tablespoons of roasted on a dry pan pumpkin seeds

200 g of dried figs
a half cup of water


Preheat the oven to 190 Celsius degrees.
Cut the figs and boil them with water in a small saucepan. Cook a few minutes until softened, then blend them on the mousse.
Mix the dry ingredients in a bowl, add the mousse and mix well.
Put the dough into a baking mold and bake for 20 minutes in preheated oven.
After cooling cut into thick rectangles, then lay the bars on the covered with baking paper baking tray and put on 5 more minutes in the preheated oven.


Paulina.

piątek, 16 września 2016

SNACK TO GO - część 2

Kulki energetyczne to jedna z lepszych przekąsek. Po pierwsze są zdrowe, bo zawierają naturalny cukier. Po drugie - no właśnie, są słodkie ! A po trzecie - małe, takie w sam raz na raz. Lubię robić je zamiennie z batonikami zbożowymi lub proteinowymi. Przygotowanie ich nie zajmuje wiele czasu, więc spokojnie można je zrobić w niedziele wieczorem. W poniedziałek będą w sam raz gotowe i schłodzone, aby zapakować je do lunchbox'a. Bo jak podjadać, to zdrowo !

KULKI ENERGETYCZNE:
Zblendować, a nastepnie uformować w dłoniach kulki z masy:
150 g daktyli
4 łyżki prażonego na suchej patelni słonecznika
1 łyżka mielonego siemienia lnianego



Paulina.

czwartek, 8 września 2016

PORANNY ROZRUCH - część 9

U was też wrzesień jest taki gorący ? Żar leje się dosłownie z nieba ! A skoro jest tak gorąco, posiłki są znacznie lżejsze - na przykład takie śniadanie... Ostatnio mam same lekkie i owocowe, jak ta śniadaniowa micha:

SEZONOWA MICHA ŚNIADANIOWA
1/4 szkl. płatków orkiszowych
1/4 szkl. płatków jaglanych
1/4 szkl. płatków ryżowych
3/4 szkl. mleka lub mleka roślinnego
2 łyżki syropu z agawy

Przybranie:
garść malin
1 brzoskwinia
garść czarnych porzeczek (mrożonych)
1 łyżka nasion chia
1 łyżka prażonego na suchej patelni sezamu
1 łyżka posiekanej gorzkiej czekolady

Płatki zalać gorącym mlekiem i wymieszać z syropem. Na koniec przybrać owocami i ziarnami.

Paulina.

niedziela, 7 sierpnia 2016

PORANNY ROZRUCH - część 7

Dziś kolejny przepis z cyklu tych śniadaniowych, czyli jak dobrze i smacznie rozpocząć dzień :)

PLACKI OWSIANO-KOKOSOWE:
4 łyżki płatków owsianych
pół szkl. mleka krowiego lub roślinnego (użyłam kokosowego)
1 łyżka nasion chia
1 jajko
3/4 szkl. mąki

olej kokosowy do smażenia



Płatki zalać mlekiem i odstawić na 30 minut. Dodać resztę składników i wymieszać tak, aby konsystencja masy była jednolita i w miarę gęsta. Jeśli ciasto jest za wolne, dodać jeszcze trochę mąki.
Na patelni wlewać po 1 łyżce ciasta i smażyć aż placuszki nabiorą złocistego koloru.


Paulina.

sobota, 30 lipca 2016

DOMOWE BATONIKI ZBOŻOWE - Homemade grain bars

Ostatnio jestem na zbożowo-ziarnistej fali. Pestki, nasiona i płatki spożywane są u mnie w zastraszających ilościach. Zamiast tradycyjnych ciast robię te z płatków lub przygotowuję batony zbożowe, czy kulki energetyczne. To świetne przekąski w ciągu dnia dla zapracowanych, nie mających czasu lub tak jak ja, spędzających długie godziny na spacerze z dzieckiem. Dobrze jest wtedy coś w międzyczasie podjeść. Batoniki zbożowe, o których dziś mowa, stanowią idealny zapychacz, ponieważ nie tylko są dobre i wartościowe, ale i bardzo sycące. 

OWSIANO-KAKAOWE BATONIKI ZE ŚLIWKĄ:
Składniki suche:
3/4 szkl. płatków owsianych
1/4 szkl. nasion chia
1/2 szkl. płatków kukurydzianych
pół szkl. prażonych na suchej patelni pestek słonecznika
1/3 szkl. prażonych na suchej patelni nasion sezamu

Składniki mokre:
2 łyżki kakao
2 czubatate łyżki masła lub oleju kokosowego
3-4 łyżki miodu
10 dużych śliwek

pół tabliczki rozpuszczonej mlecznej czekolady do polania po wierzchu
1 łyżeczka masła lub oleju kokosowego


Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. 
Składniki suchy wymieszać w misce. W rondelku rozpuścić tłuszcz z miodem, a następnie dodać kakao. Wymieszać dobrze, aby nie było grudek. Konsystencja otrzymanej masy powinna być trochę rzadsza niż polewa czekoladowa. 
Śliwki przekroić na pół, wyjąć pestki i wrzucić do drugiego rondelka. Gotować, od czasu do czasu mieszając, aż zmiękną i puszczą sok - czyli kilka minut. Nie miksujemy ich, tylko wszystko to wlewamy do miski z suchymi składnikami, dodajemy jeszcze masę kakaową i dobrze wszystko mieszamy dużą łyżką, tak, aby składniki mokre oblepiły składniki suche.
Prostokątną i natłuszczoną blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Przerzucamy do niej ciasto, wyrównujemy je, aby było wszędzie jednolicie rozłożone i wygładzamy z wierzchu. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na mniej więcej 20-25 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, wkładamy w drzwiczki drewnianą łyżkę i tak studzimy. Przestudzone ciasto kroimy na kwadraty lub prostokąty.

Czekoladę rozpuszczamy wraz z 1 łyżeczką masła lub oleju kokosowego. Tak powstałą polewą przyozdabiamy każdy batonik.
Same batoniki, mimo dodatku miodu i dojrzałych śliwek, są lekko wytrawne. Dlatego możecie tak jak ja polać je czekoladą, a jeśli ten składnik wam nie odpowiada, dodajcie do środka jeszcze trochę suszonych owoców - najlepiej wcześniej namoczonych i zmiksowanych na mus. 

OAT-PLUM-COCOA BARS:
Dry ingredients:
3/4 glass of oatflakes
1/4 glass of chia seeds
1/2 glass of cornflakes
half glass of roasted sunflower seeds
1/3 glass of roasted sesame seeds

Wet ingredients:
2 tablespoons of cocoa
2 tablespoons of butter or coconut oil
3-4 tablespoons of honey
10 large plums

half a bar of milk chocolate 
1 teaspoon of butter or coconut oil

Preheat oven to 200 degrees.
Mix dry ingredients in a bowl. In a saucepan, dissolve the fat with honey, then add the cocoa. Mix well - the consistency of the mass should be a little thinner than the chocolate icing.
Cut plums in half, remove the seeds and toss to the second saucepan. Cook, occasionally stirring, until softened and wilderness juice - just a few minutes. Pour all - the chocolate sauce and the plums - into a bowl with the dry ingredients and mix well with a large spoon.
Toss the dough into the greased baking mold lined with baking paper. Put in the preheated oven for about 20-25 minutes. After this time, we turn off the oven, put in the door a wooden spoon and cool it down. Cooled cake cut into squares or rectangles.
Melt the chocolate with 1 teaspoon of butter or coconut oil. Decorate each bar wih chocolate glaze.

Paulina.

wtorek, 26 lipca 2016

OATCAKE - ciasto owsiane

Follow my blog with Bloglovin Jak podjadać, to zdrowo. Choć nie powiem, zdarzają mi się chwile rozpusty. Ale generalnie lubię eksperymentować z różnymi składnikami i efekty umieszczam tutaj. Ciasto owsiane nie jest ciastem w klasycznym tego słowa znaczeniu. Nie ma w nim mąki, nie ma jajek, ani mleka, czy masła. To po prostu słodka zbożowo-owocowa zapiekanka, która jest świetnym deserem do kawy czy herbaty. Samo ciasto wychodzi kleiste i może wygląda na pierwszy rzut oka jak batoniki zbożowe, ale jest znacznie miększe, co czyni je idealnym deserem na podwieczorek.

CIASTO OWSIANE Z CZARNĄ PORZECZKĄ:
1 szkl. płatków owsianych
0,5 skl. płatków orkiszowych 
1,5 szkl. musu z jabłek
1/3 szkl. miodu lub syropu klonowego
2 garści posiekanych i prażonych orzechów laskowych
2-3 łyżki prażonych wiórków kokosowych
3 łyżki prażonych pestek słonecznika 
3 łyżki nasion chia

3-4 łyżki owoców czarnej porzeczki


Wszystkie składniki wymieszać w misce, tak, aby mokre składniki dobrze oblepiły suche. Masę wyłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i szpatułką nadać kształt kwadrata. W ciasto powciskać czarną porzeczkę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Piec około 45-50 minut, aż będzie mocno rumiane. 

Paulina.

środa, 20 lipca 2016

RISECAKE WITH CHOCOLATE AND FRESH FRUIT - RYŻOWNIK Z KREMEM CZEKOLADOWYM I OWOCAMI

Dziś przepis na nietypowy sernik, powstały (po raz kolejny!!) pod wpływem chwili. Znacie to - gotujecie ryż i okazuje się, że wyszło go dużo za dużo ? Cóż, u mnie wyszła jego potworna wręcz ilość ! Gotowałam na obiad + do mleka ryżowego i trochę mi zostało. Postawiłam więc znów na swoją wyobraźnię i tak powstał ryżownik, czyli taki jakby sernik, ale nie do końca !


RYŻOWNIK Z KREMEM CZEKOLADOWYM I OWOCAMI:
3 szkl. ugotowanego ryżu 
pół laski wanilii
3/4 szkl. mąki ryżowej
3/4 szkl. cukru lub innej substancji słodzącej
pół szkl. namoczonych nasion chia lub 2 jajka


Ryż zmiksować blenderem i ciągle miksując dodać resztę składników. Formę tortową o średnicy 18cm wysmarować tłuszczem, przelać do niej masę i piec w nagrzanym do 190 stopni piekarniku przez około godzinę, aż ryżownik urośnie i się zarumieni.

KREM:
Zagrzać:
2 łyżki kakao
2 łyżki syropu z agawy
1 łyżka masła lub oleju kokosowego

+ świeże owoce do przybrania

Maître Gims "Est-ce que tu m'aimes ?"


Paulina.