środa, 16 lipca 2014

MI CASA ES SU CASA - czyli Gość w dom, Bóg w dom

Wiemy, że lato w pełni, ponieważ wieczorem powietrze przesiąka aromatem grillowanego mięsa. Co tydzień sobotę spędzamy u kogoś innego, czy to na działce, czy w domu, tak naprawdę nie ma to znaczenia, dopóki jest dobre jedzenie i jeszcze lepsze towarzystwo. Zestaw standardowy to oczywiście karkówka i skwierczące kiełbaski, ale gdyby tak przygotować coś innego? Coś, co pasowałoby jako dodatek do mięsa, ale równie dobrze mogłoby występować jako odrębne danie. Gdy zaczęłam się nad tym zastanawiać przed jedną z takich imprez, oczywiście puściłam wodze fantazji. P. komentował każdą moją sugestię, aż trafiło na ten jeden wybór, któremu nawet on nie mógł się oprzeć, ponieważ podstawowym składnikiem dania były właśnie jego ukochane pomidory. Oto Letnia Imprezowa Tarta Pomidorowa.

We know for sure that the summer season has just startedbecause the air is soaked through the aroma of grilled meatEvery Saturday we party with our friends. And regardless of whether it's in the park, or at home, it really does not matteras long as the food is good and the company is even better . The grill standard is, of course, pork and the sausages, but if so prepare something else? Something that would fit with the meat, but it might be a separate dish as wellWhen I started to think about that recipe before one of these summer grill parties, I let my imagination run wild. My dear P. commented my suggestions with the critical eyes, until I picked up this one choice, which even he couldn't resistI present you the Summer Tomato Tart.

TARTA TATIN Z PIECZONYMI POMIDORAMI:
(na 2 małe tarty dla 2 osób)
2 duże pomidory
20 g masła
1 ząbek czosnku
2 łyżki cukru
4 łyżki octu balsamicznego (najlepiej zagęszczonego)

Ciasto:
1 1/4 szkl. maki
1 żółtko
20 g masła w pokojowej temperaturze
20 g zimnej margaryny 
2-3 łyżki zimnej wody
szczypta soli

Piekarnik nastawić na 175 stopni. Pomidory pokroić na podłużne części i usunąć pestki. Na dużej patelni roztopić masło z odrobiną oleju i wrzucić zmiażdżony czosnek, ciągle mieszając, aby się nie przypalił. Dodać cukier i ocet i podgrzewać do czasu aż cukier się rozpuści. Na patelnię wrzucić cząstki pomidorów  i smażyć z obu stron około 5 minut.

Ciasto zagnieść i uformować z niego dwa placki o średnicy około 25 cm. Na środku każdego placka ułożyć promieniście pomidory, brzegi ciasta zawinąć dookoła farszu i na koniec polać środek sosem z patelni. Piec około 15 minut, do momentu aż ciasto tart się zarumieni.

Można podawać z sosem śmietanowym : podgrzana śmietanka 36% z szalotkami i odrobiną masła.

TOMATO TATIN TART:
(for 2 little tarta for 2 people)
2 big tomatoes
20 g of butter
1 clove of garlic
2 tablespoons of sugar
4 tablespoons of balsamic vinegar

Pastry:
1 1/4 cup of flour
1 egg yolk
20 g of soft butter 
20 g of cold margarine
2-3 tablespoons of cold water
a pinch of salt

Preheat the over to 175 Celsius degrees. Cut the tomatoes into longitudinal slices and remove the seeds. In a large pan melt the butter with a little bit of oil and toss the crushed garlic, stirring constantly, to not burn. Add the sugar and the vinegar and heat until the sugar is dissolved. Add the tomatoes into the pan and fry on both sides for about 5 minutes. 

Knead the dough and form it into two cakes with a diameter of about 25 cm. At the center of each cake put the tomatoes, wrap the edges of the dough around the stuffing and finally pour the sauce from the pan. Bake for about 15 minutes, until pastry is golden. 

You can served this tart with cream sauce: heated  36% cream with chopped shallots and a touch of butter.

A na dobry humor polecam Jenny Lewis i jej zabawny teledysk, w którym występują znane aktorki z Hollywood - Anne Hathaway, Kristen Stewart i Brie Larson, pt. "Just one of the guys" :

Paulina.

2 komentarze:

  1. Tarta właściwie w każdym wydaniu jest pyszna, więc ta z pewnością również. I tak też wygląda:)

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda. Tarta to takie ciasto, które smakuje fenomenalnie i na słodko i na słono. W wakacje to właśnie tartę podaję często gęsto na obiad.

    OdpowiedzUsuń