piątek, 26 września 2014

PLUM-CINNAMON-OAT TART

 I znowu zataczamy koło - lato odeszło i zaczyna się jesień. Ponieważ czuje się już w powietrzu poranny i popołudniowy chłód, nabieram ochoty na trochę treściwsze rzeczy oraz takie, które dadzą mi dużo energii na te chłodne dni. Zupy i obiadki swoją drogą, ale jesienią często miewam ochotę na słodycze. Nie wiem, czy jest to wołanie mojego organizmu o skumulowanie zapasów, które niestety idą w dość strategiczne miejsca mojego ciała. Chęć jest jednak ogromna i zazwyczaj się jej poddaję. Ale żeby nie szaleć zanadto w sklepie i nie wydawać fortuny na naszprycowane chemią słodycze, uaktywniam piekarnik i po prostu sama tworzę jakieś słodkości (ku uciesze mojego łasucha P.). A skoro mamy wrzesień, to należałoby wspomnieć o tym, co polskie ogrody rodzą najobficiej o tej porze roku - mianowicie o śliwkach.Once again - summer is gone and autumn beginsLeaving home in the morning, we feel chill in the air and suddenly we want to have something a little more concrete dish, something that give us a huge kick of energy. Strange thing but during the autumn I have mood for sweetsI do not know is this the cry of my body on the accumulation of calorieswhich, unfortunately, are going in quite a strategic place of my bodybut the desire is hugeAnd since we have September, it should be mentioned about what the Polish gardens are born most of this time of the year - plums.

TARTA OWSIANA Z MUSEM ŚLIWKOWO-CYNAMONOWYM:

2 szklanki musu śliwkowego
1 łyżeczka cynamonu
kilka łyżek cukru

W garnuszku podgrzać mus z cukrem. Pod sam koniec dodać cynamon. 
Jeśli nie macie musu, łatwo go zrobić z dojrzałych śliwek (powiedzmy, że będzie ich około 0,5 kg). Przekrojone na pół śliwki, bez pestek, wrzućcie do garnka i dodajcie trochę wody (niecałą szklankę - 3/4), aby owoce nie przywarły do dna. Gotujcie na małym ogniu, do momentu, aż śliwki się rozpadną. Wtedy przemieszajcie całość dokładnie, tak, aby reszta owoców również utworzyła miazgę. Jeśli uważacie, że mus jest za wolny, gotujcie go do momentu, aż zgęstnieje.

1,5 szkl. płatków owsianych
2 żółtka
kilka łyżek mąki
100 g masła w pokojowej temperaturze
1 łyżka cukru
1 łyżka miodu

Wszystkie składniki wymieszajcie dokładnie i ułóżcie na dnie formy na tartę, wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Na wierzchu rozlejcie mus śliwkowy, a po wierzchu możecie posypać go dodatkową porcją mielonego cynamonu. Wstawcie do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczcie od 20 do 25 minut, do czasu, aż spód zbrązowieje. 

Uwaga ! Tarta jest niezwykle delikatna i krucha, gdy jest jeszcze ciepła. Dajcie jej czas do całkowitego ostygnięcia, wtedy będzie zwarta i cukier, który oplata płatki owsiane będzie miał czas, aby je skleić. Ja, oczywiście, mogę sobie mówić i mówić, a mój P. i tak spojrzał na mnie pogardliwym wzrokiem i ukroił ogromny kawał tego cudeńka.
OAT TART WITH PLUM-CINNAMON MOUSSE: 
2 cups plum mousse
1 teaspoon of cinnamon
a few tablespoons of sugar

 
In a pot heat the mousse with sugar. At the very end, add cinnamon.
If you have no mousseeasy to do it with ripe plums (let's say that we have about 0.5 kg of ripe plums). Halves of plums, pittedcast them into the pot and add a little water (less than a glass - 3/4), fruit does not stick to the bottomPrepare over low heat until the plums fall apart. Then the whole mousse intermingle thoroughlyso that the rest of fruit also created a pulp. If you think the mousse is too slow, prepare its until it is thickened.

1.5 cup of oat flakes
2 egg yolks
a few tablespoons of flour
100 g of butter at room temperature
1 tablespoon of sugar
1 tablespoon of honey

All the ingredients mix them thoroughly and means construct the bottom of the tart moldgreased and sprinkled with breadcrumbs. On the top spill plum mousse and you can sprinkle it with an additional portion of ground cinnamonEncase the oven preheated to 200 degrees and bake it from 20 to 25 minutes, until browned bottom.

NoteTart is extremely delicate and fragile when it is still warmGive it time to be completely coolthen it will be compact and sugar, which girds oat meal  has time to clog themAlthough I can speak, and speak -my P. looked at me scornful gaze and cut huge chunk of this miracle.
"Daj !" 
"GIVE ME THAT !"
Sama tarta smakuje trochę jak batonik zbożowy. Właściwie to możecie ją właśnie tak potraktować. Zamiast do formy na tartę, przełóżcie masę do zwykłej prostokątnej formy, a po upieczeniu i ostygnięciu pokrójcie ją na batoniki. Jeśli podwoicie ilość płatków owsianych i kleju w postaci masła i miodu, to spód wyjdzie wam o wiele grubszy i stabilniejszy. Jeśli macie w domu pociechy, możecie im taką przekąskę spakować do szkoły, aby miały zdrowy, słodki deser po zjedzeniu kanapki.

Ten przepis możecie zrobić z każdym musem owocowym, na który macie ochotę. Wszystko to co sezonowe, będzie pyszne z płatkami owsianymi - jabłka, gruszki, dynia, wrześniowe maliny, porzeczki. Natomiast rozmiażdżony banan jest tutaj klasyką, wypróbujcie tę opcję właśnie z nim i kawałkami gorzkiej czekolady !The tart tastes a bit like a cereal barActually, you can treat it just like thatInstead, the form tartput the base of cake to the usual rectangular form, and after baking and cooling, cut it into the barsIf you double the amount of oat meal and glue from butter and honey, the bottom will be much thicker and  stableIf you have kids at homeyou can pack them this snack to school to have a healthysweet dessert after eating sandwiches.
This recipe you can do with any fruit mousse, what you want. Everything that seasonalwill be delicious with oat meal - apples, pears, pumpkins, late September raspberries or currants. But the banana is here the classictry out this option just with it and chunks of dark chocolate!


 W te być może ostatnie słoneczne dni polecam Coldplay i "A sky full of stars":


 Paulina.

2 komentarze:

  1. Love your blog ! The recipes are simple but delicious, the stories you tell are funny and warm and your kitty is so cute.

    Natalie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Thank you, it's good to know, that someone read my blog and maybe try my recipes.
    And my kitty maybe looks cute but trust me, she's a piece of hell ;)

    OdpowiedzUsuń