Czasami mamy wenę na kreatywne gotowanie i przychodzi nam do głowy pomysł połączenia czegoś tradycyjnego z czymś zupełnie nowym. Dopóki jest się dzieckiem, zaznajomionym głównie ze smakami wyniesionymi z WŁASNEGO DOMU, jedzenie jest mniej skomplikowane. Jednak gdy się dorasta, dostrzega się różne formy, wpływy oraz składniki, które można dodawać do tradycyjnych dań. Tak się rzecz ma z plackami ziemniaczanymi. Człowiek myśli "O co tyle szumu ? Placki to placki, każdy je je tak samo". Błąd ! W moim domu jedliśmy je zawsze ze śmietaną i cukrem. Jak się okazuje, a czego dowiedziałam się jako dorosły człowiek, dla wielu osób jest to co najmniej dziwne. Nawet bardzo dziwne. "Śmietana ? Czemu nie. Ale po kiego diabła wciągać w to wszystko cukier?". Większość robi swoje placki z cebulką, niektórzy dodają do tego starkowaną marchewkę. Ale i tak nikt nie przebije mojego P., który je placki ziemniaczane w towarzystwie kromki chleba 0.0
Tak więc, placki ziemniaczane to jednak skomplikowana kwestia. Choć ciężko mi porzucić wersję na słodko, dziś przepis na słono, a nawet ostro. Pikantne placki ziemniaczane to coś, co za mną chodziło już od jakiegoś czasu. I oto one : aromatyczne, o świeżym smaku, z nutką pikanterii.
PIKANTNE PLACKI ZIEMNIACZANE:
6 ziemniaków
pół papryczki chili
1 gałązka selera naciowego
1 mała marchewka
1 jajko
sól, pieprz
kilka łyżek mąki ziemniaczanej
W malakserze lub na tarce zetrzyjcie wszystkie warzywa, ziemniaki oddzielnie, a następnie odsączcie je z nadmiaru wody. Później połączcie ze sobą wszystkie warzywa, dodajcie do nich jajko, sól, pieprz oraz mąkę ziemniaczaną. Wymieszajcie wszystkie składniki i usmażcie na rozgrzanej i natłuszczonej patelni.
PASTA Z AWOKADO:
pół dojrzałego awokado
1 łyżka soku z cytryny
1 ząbek czosnku
1 łyżka oliwy
sól, pieprz
Awokado zmielić na mus, czosnek zmiażdżyć i dodać resztę składników.
SAŁATKA Z POMIDORA I AWOKADO:
1 pomidor malinowy
pół dojrzałego awokado
kilka łyżek jogurtu greckiego
garść posiekanej pietruszki + trochę do oprószenia na wierzchu
sól, pieprz
kilka kawałków sera z niebieską pleśnią
oliwa do skropienia
Pomidora pokroić w grube plasterki, ułożyć między nimi kawałki awokado. Jogurt zmiksować z pietruszką, dodać do niego sól i pieprz i obłożyć nim warzywa. Na koniec posypać wszystko serem pleśniowym i dodatkową porcją świeżej natki pietruszki.
Dziś polecam książkę "Kolekcjonerka Perfum" Kathleen Tessaro. Pewnego dnia Grace Munroe otwiera list z Paryża, który zmieni całe jej życie. Nieoczekiwanie otrzymuje spadek od tajemniczej Evy d'Orsey, o której nigdy nie słyszała. Myśląc, że to pomyłka i pragnąc wyjaśnić sprawę, Grace udaje się do Paryża. Ta niesamowita książka zabiera czytelnika w dwa niezwykłe okresy : lata 20-te XX wieku, do czasów gdy Eva d'Orsey była jeszcze młodą dziewczyną i wchodziła w zmysłowy świat kreatorów perfum oraz lata 50-te XX wieku, do Francji, gdzie Grace Munroe krok po kroku stara się rozwiązać zagadkę tajemniczego spadku oraz odtworzyć historię życia Evy, jak się okazuje niezwykle barwną i pełnią ekstrawagancji.
I na koniec trochę Brigitte Bardot "Moi Je Joue"
Ja jedyne placki ziemniaczane jakie jadłam, to były właśnie te z cukrem :) Ze śmietanką dla towarzystwa nigdy nie próbowałam :P Skład Twoich jest bardzo ciekawy, ale najbardziej podoba mi się pasta z awokado i sałatka :)
OdpowiedzUsuńJak dobrze, że jest więcej takich jak ja i moja rodzina, którzy jedzą placki ziemniaczane na słodko :) Tak naprawdę, to wszyscy, których do tej pory spotkałam jedzą je w wersji na słono, z cebulką. A już myślałam, że jestem wynaturzonym plackofilem :)
UsuńO dodatku cebuli do placków słyszałam, ale nigdy takich nie jadłam i nawet ciężko mi wyobrazić sobie to połączenie ;)
UsuńNam kochana babcia zawsze robiła placki ziemniaczane na słodko :D
OdpowiedzUsuńPosypywała je cukrem kryształowym lub pudrem :) Ciekawy byłby dodatek śmietany. Nie lubimy ostrych dań ale te placki wyglądają bardzo smakowicie :)
Właściwie można tu zastąpić chili czerwoną papryką. Ogólnie, smak wychodzi bardzo warzywny i świeży :)
UsuńWpadam z szybką rewizytą i od razu mówię, że uwielbiam placki ziemiaczane z cukrem i może być śmietana :) powiem więcej, chyba jestem jednak jak to określasz,, wynaturzonym plackofilem,, bo nie szczędzę cukru nawet plackom ziemniaczanym z dodatkiem boczku.... a może nie powinnam tego pisać (?) ;)
OdpowiedzUsuńCo do upodobania jedzenia placków z chlebem też rozumiem - po tym co napisałam o swoich upodobaniach nie mam innego wyjścia :)) a poważnie to kiedyś w dawnych czasach, jak mi opowiadała babcia i mama zimny placek ziemniaczany zastępował kotlet schabowy w kanapce...
Twoja wersja placuszków mnie przekonuje...lubię ostre smaki ;)
Rozumiem, że placek zastępował kiedyś kotleta, ale wciąż, jak dla mnie jest to dziwne połączenie. Za to dodatek skarmelizowanego, lepkiego od cukru bekonu na takim placku jest jak najbardziej mile widziany :)
UsuńJa też jestem zdecydowaną wielbicielką placków z ziemniaczka, ale na cukier do placków z boczkiem to chyba bym się jednak nie zdecydowała:) Pozdrawiam więc Olkę:) oraz właścicielkę tego bloga za fajne przepisy i zabawne teksty:)
OdpowiedzUsuńDzięki Magda za miłe słowa :) Miło, że komuś podoba się to co robię :) Pozdrawiam.
Usuń